< Wróć do listy wpisów

Ogród botaniczny - roślinność całego świata w jednym miejscu


2021-11-15

Dzisiaj zabieram Was na spacer po Ogrodzie Botanicznym w Krakowie. Kto nie chciałby w swoim ogrodzie mieć egzotyznych roślin? Ponieważ nasz klimat na zbyt wiele nam nie pozwala, możemy popodziwiać piękne egzotyczne okazy w Ogrodzie Botanicznym. Xatem najpierw kilka wiadomości...

Ogród Botaniczny, jako zakład pomocniczy katedry chemii i historii naturalnej powstał  w okresie reformy Uniwersytetu przeprowadzonej przez KEN w 1783 r., w miejsu dawnej posiadłości Czartoryskich. Na terenie tym, liczącym ok. 2,4 hektary,  stał parterowy pałac z ok. 1600 r. a także mieścił się ogród o geometrycznym układzie kompozycyjnym.

Pierwszy dyrektorem Ogrodu został Jan Jaśkiewicz - chemik i mineralog.

Kilka lat po założeniu ogrodu wybudowano dwie szklarnie - tropikalną i chłodną. Przebudowano również pałac i założono Obserwatorim Astronomiczne. Wroku 1806 wydano pierwszy katalog roślin. Z roku na rok Ogród rozbudowywał się, zmieniał, zakładano nowe działy, zagospodarowywano teren...tak było do 1901 roku, kiedy to Ogród chylił się ku upadkowi. Później zawaliła się drewniana storczykarnia, spłonęła szklarnia. W roku 1913 powstał Instytut Botaniczny założony przez prof. Mariana Raciborskiego i rozpoczęła się odbudowa Ogrodu.

W czasie okupacji Ogród był jedyną czynną placówką Uniwersytetu. Od wojny znów Ogród zaczął się rozbudowywać, rozrastać. Pojawiły się nowe rośliny, oraz kawiarnia. dzisiaj w Ogrodzie Botanicznym można zobaczyć roślinność niemal z całego świata.

Zresztą sami zobaczcie ;)

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić