< Wróć do listy wpisów

Indianie? Ależ tak!


2021-10-25
Na terenie Skansenu Kultury Indiańskiej FORT WAPITI w Zalasowej powstał unikalny w skali Polski Ogród Trzy Siostry.
Ta osobliwa nazwa ma swoje uzasadnienie...
Wśród roślinności rosnącej w Forcie znajdują się Trzy Siostry —tak Irokezi, czyli Indianie zamieszkujący północno-wschodnie Stany Zjednoczone i Kanadę, nazywali uprawiane obok siebie kukurydzę, fasolę i dynię. W kuchni Trzy Siostry świetnie się uzupełniają, albowiem dieta złożona z kukurydzy, fasoli i dyni jest kompletna i zbilansowana :
Kukurydza dostarcza węglowodanów;
Fasola jest bogata w białka i aminokwasy, których nie ma w kukurydzy;
Dynia dostarcza witamin i minerałów, których nie ma w kukurydzy i fasoli.
W ogrodzie zaplanowane są strefy roślin prerii amerykańskiej, roślin uprawnych i jadalnych oraz kolekcja drzew i krzewów typowych dla flory amerykańskiej. Jego zadaniem jest pokazanie odwiedzającym roślin, które rosną na kontynencie amerykańskim, a także przedstawienie ich zastosowania w lecznictwie, kuchni oraz w życiu codziennym ludności rdzennych Amerykanów.
Pamiętacie jak w dzieciństwie bawiliście się w Indian? Budowaliście prymitywne szałasy, biegaliście boso, z wymalowaną twarzą? Dzisiaj w Zalasowej, położonej w gminie Ryglice możecie spełnić swoje dziecięce fantazje. Czekają na Was indiańskie namioty, ciekawe zabawy. Poznacie historie kraju Siuxów i Czarnych Stóp... postrzelacie z łuku...
To co gotowi na "prawdziwą" indiańską przygodę?! Przybywajcie!

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić