Górski Ogród Botaniczny w Zakopanem



Górski Ogród Botaniczny w Zakopanem


Lubicie góry tylko zimą? Omijacie je wiosną i latem? Jeśli Wasza odpowiedź na obydwa pytania jest twierdząca to zachęcam Was do zmiany zdania. Latem będziecie mieć niebywałą okazję do zobaczenia wyjątkowego Ogrodu. Przekonacie się, że małe jest piękne i będziecie mogli podziwiać rośliny chronione kiedyś występujące naturalnie w Tatrach. Zatem kilka informacji dla Was .

Górski Ogród Botaniczny im. M. Raciborskiego w Zakopanem to najmniejszy ogród botaniczny w Polsce. Utworzony został z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego przez Mariana Raciborskiego w 1887 roku - pierwotnie jako Alpinarium, które w roku 1955 zostało przyłączone do Zakładu Ochrony Przyrody PAN. Natomiast w roku 1983 zyskało obecną nazwę oraz status ogrodu botanicznego. Na powierzchni około 3 tysięcy metrów kwadratowych zgromadzono ok. 600 gatunków roślin tatrzańskich należących do 290 rodzajów i 72 rodzin, w tym ok. 70 gatunków pod ochroną, np. szafran spiski, goryczka wiosenna. W zakopiańskim ogrodzie rozmieszczenie roślin odzwierciedla  naturalny, piętrowy układ roślinności w Tatrach. Zwiedzając ogród poznacie roślinność dolnego i górnego regla, wysokogórską roślinność muraw, turni, piargów, wyleżysk oraz roślinność charakterystyczną dla piętra halnego.

Ciekawostką jest, że w powstaniu Alpinariów miał swój udział Stanisław Witkiewicz i Bronisława Dłuska - siostra noblistki Marii Skłodowskiej-Curie.

Pobierz mapę Szlaku
i odkrywaj nasze ogrody

Możesz pobrać ją tutaj     Pobierz mapę

Chcesz pomóc zachować
piękno ogrodów na Szlaku?

Przekaż swój 1% podatku na rozwój nowych
nasadzeń oraz pielęgnację obecnych.

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić