Ogrody sensoryczne w MuszynieOgrody sensoryczne w Muszynie


Ogrody Sensoryczne w Muszynie to fantastyczne miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Ogrody sensoryczne zwane ogrodami zmysłów, mają silniej niż zwykłe ogrody oddziaływać na nasze zmysły, służyć mogą do celów terapeutycznych i edukacyjnych, a także, jak wszystkie inne ogrody, do relaksu. Muszyńskie ogrody dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami , jak również dla rodzin z dziećmi w wózkach. Ogrody Sensorycznezostały  podzielone na 8 stref.

Strefa zdrowia – jest to plenerowa siłownia z urządzeniami do ćwiczeń, które nie wymagają byt duzego wysiłku, wiec nadają sie również dla osób starszych.  Usytuowana ona jest wśród barwnych klombów, świerków i klonów, a także róż.

Strefa zapachu – czyli strefa aromatycznych roślin w tej strefie dodatkowo osoby niewidome będą mogły dotknąć każdą roślinę, rozetrzeć w dłoniach ich liście czy płatki aby wydobyć ukryty w nich zapach. Wśród rosnących tutaj roślin, np. hiacyntów i jodeł, odnajdziemy również kuchenne przyprawy: wonny tymianek, szałwię, miętę. Możecie się tutaj pobawić w rozpoznawanie roślin po zapachu. Frajda nie tylko dla dzieci.

Strefa dźwięku – jest to strefa, w której warto się wsłuchać w szum drzew, śpiew ptaków, szmer wody ze strumienia, chrzęst żwiru pod stopami. Całość strefy została zaprojektowana tak, aby intensyfikować dźwięki wokół. można tutaj wyciszyć myśli, oddając się błogiemu lenistwu pośród dźwięków przyrody. 

Strefa zapachowo-dotykowa – w tej części ogrodu rośliny zostały tak dobrane aby przyciągały różnorodną fakturą, kształtami liści i kwiatów oraz bogactwem zapachów. Można dotykać, wąchać i ...zachwycać się.

Strefa smaku – rosną tu krzewy i drzewa owocowe takie jak czereśnie, porzeczki, maliny, których można skosztować. Ech, co to za radość! Smak owoców zerwanych samodzielnie z krzaczka czy drzewa, jest zdecydowanie lepszy... 

Strefa wzroku – znajduje się na całym terenie. Oczy nacieszyć można kolorowymi kompozycjami kwiatowych dywanów. Z wieży widokowej rozciąga się panorama na ruiny muszyńskiego zamku, barokowy kościół w centrum miasta, a jeśli będziemy mieć szczęście do pięknej pogody i dobrej widoczności dostrzeżemy też panoramę Tatr.

Strefa Afrodyty – to wyjątkowa część ogrodu, powstała z sadzonych z miłości przez nowożeńców drzewek rajskich jabłoni. Jej patronką jest grecka bogini miłości, Afrodyta, której posąg symbolicznie podlewa te drzewka. Z roku na rok sadzonek przybywa i zapewne za jakiś czas piękne drzewa będą dawać cień kolejnym pokoleniom. Nowożeńcy, którzy chcą mieć wyjątkową pamiątkę mogą umówić się i zasadzić drzewo, które będą pielegnować i podziwiać.

Strefa baśni i legend o Muszynie – jest to najmłodsza ze stref, która nawiązuje do wierzeń mieszkańców dawnego Państwa Muszyńskiego. Poznamy tutaj historię bicia monet na muszyńskim zamku, opowieści o ukrytym skarbie czy legendy o studnicach i diable Borucie, zobaczymy chatki czarownicy i zielarki, młynarza i mieszczki.

Muszyńskie Ogrody Zmysłów są  przystosowane dla rodzin, osób z niepełnosprawnościami nie tylko do odpoczynku na łonie natury ale głównie do celów terapeutycznych  i edukacyjnych. Zostały zaprojektowane tak, aby pobudzać zmysły i zachęcać do odpoczynku i relaksu. 

Zresztą sami muszicie sprawdzić. Gwarantuję, że z miłą chęcią będziecie wracać w to miejsce.

 

 

Pobierz mapę Szlaku
i odkrywaj nasze ogrody

Możesz pobrać ją tutaj     Pobierz mapę

Chcesz pomóc zachować
piękno ogrodów na Szlaku?

Przekaż swój 1% podatku na rozwój nowych
nasadzeń oraz pielęgnację obecnych.

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić