Muzealne ogrody 5 Pieskowa SkałaMuzealne ogrody 5 Pieskowa Skała


W Sułoszowej w I połowie XIV wieku Kazimierz Wielki wybudował zamek obronny, który wchodził w skład łańcucha obronnych "Orlich Gniazd". Zamek położony jest nieopodal Krakowa w Dolinie Prądnika, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

Wzniesiony został na stromym zboczu skalnego cypla. Składał się z części górnej i dolnej. Nieistniejący już Zamek górny usytuowany był na skale zwanej dziś „Dorotką”. Pobudowano tam najwyższą zamkową wieżę, która pełniła funkcję mieszkalną. Zamek dolny zaś znajdował się tutaj gdzie obecny renesansowy dziedziniec. Składały się nań zabudowania gospodarcze otoczone murami obronnymi. Zamek był wielokrotnie modyfikowany. Przebudowa Wawelu sprawiła, że ówczesny właściciel Pieskowej Skały również postanowił przebudować swój zamek, korzystając przy tym z usług budowniczych z Włoch.

Właścicielami były rodziny Szafrańców, a później Zebrzydowskich, Wielopolskich i Mieroszewskich

Od renowacji w latach 1950-1963 Zamek Pieskowa Skała jest oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. W pobliskim parku krajobrazowym stoi słynna wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa.

Ogrody usytuowane są w bastionie południowym, na miejscu nieistniejącego już drewnianego budynku stajni i wozowni. Obecna kompozycja ogrodowa, powstała w latach 50 XX w. wg projektu prof. G. Ciołka i nawiązuje do szesnastowiecznych założeń. Na terenie założenia ogrodowego zobaczymy ogród kwaterowy, rabaty na zewnętrznym dziedzińcu i ogród na bastionie.

Zamek w Pieskowej Skale często pojawia się w filmach. Kręcono tu m.in. odcinki serialu "Janosik" oraz jeden odcinek  "Stawki większej niż życie".

Pobierz mapę Szlaku
i odkrywaj nasze ogrody

Możesz pobrać ją tutaj     Pobierz mapę

Chcesz pomóc zachować
piękno ogrodów na Szlaku?

Przekaż swój 1% podatku na rozwój nowych
nasadzeń oraz pielęgnację obecnych.

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić