Muzealne ogrody 3 WawelMuzealne ogrody 3 Wawel


Ogrody Królewskie na Wawelu
Wieloletnie badania historyczne i archeologiczne, wzmianki o istnieniu ogrodów wawelskich oraz odkrycie na tarasie górnym fragmentów królewskiego ogrodu przyczyniły się do odtworzenia założenia ogrodowego, wg koncepcji K. Żółciak, dr hab. inż. arch. A. Zachariasz, arch. J. Żółciaka, jako dopełnienia renesansowej rezydencji. Odtworzono układ ceglanych ścieżek i regularnych oraz podwyższonych rabat. Na pozostałych częściach tarasu, gdzie ślady ogrodu się nie zachowały, zaprojektowano ogród pozostający w zgodzie z wiedzą o renesansowych ogrodach - proste partery ornamentowe oraz łąka kwietna z trejażem.Nasadzono bukszpany zarysowujące ornamentowe partery, lawendę, rutę, kocimiętkę, malwy, bazylię, rozmaryn, różę francuską.
Po południowej stronie oraz pod wieżą Jordanką utworzono winnice, które były uprawiane na teranie wawelskiego ogrodu.
Jest to symboliczne nawiązanie do udokumentowanej historycznie tradycji. Winorośl prowadzona jest z użyciem architektury trejażowej oraz palików zgodnie z XVI-wiecznymi opisami, ilustracjami i rycinami. Winoroślom towarzyszy lawenda, wiciokrzew i róże.
Nasadzona zieleń ma na celu ukazanie rodzaju uprawianych wówczas roślin, wykorzystując także współczesne analogiczne gatunki.

Pobierz mapę Szlaku
i odkrywaj nasze ogrody

Możesz pobrać ją tutaj     Pobierz mapę

Chcesz pomóc zachować
piękno ogrodów na Szlaku?

Przekaż swój 1% podatku na rozwój nowych
nasadzeń oraz pielęgnację obecnych.

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić