Muzealne ogrody Muzeum im. E. Hutten-CzapskiegoMuzealne ogrody Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego


Muzealne Ogrody to zazwyczaj nie tylko piękne, zadbane tereny zielone, ale także przestrzenie dla sztuki i propagowania kultury. 

Wiele muzeów w Małopolsce wychodzi ze swoją działalnością na świeże powietrze, organizując wystawy plenerowe, spotkania wśród zieleni, pozwalając kontemplować sztukę na ławeczkach ukrytych w muzealnych ogrodach.

Na tyłach  Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, które mieści się w neoklasycystycznym pałacyku, należącym dawniej do rodziny Czapskich, znajduje się przepiękny ogród w pierwotnym XIX-wiecznym stylu.

W ogrodzie możemy skryć się w cieniu ponadstuletnich drzew i podziwiać część muzealnego lapidarium, w którym  zobaczymy frgmenty kamiennych rzeźb z gotyckich kościołów i kamienic Krakowa. Rzeźby te trafiły do muzealnych zbiorów po pracach archeologicznych i remontowych. Dla zaciekawienia Was napiszę tylko, że oryginalny XIV-wieczny pinakiel z bazyliki Mariackiej, również trafił do Muzeum im. Hutten-Czapskiego.

Latem koniecznie skorzystajcie z propozycji kulturalnych oferowanych przez Muzeum. Na obrzeżach ogrodu znajduje się Pawilon poświęcony wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i filozofowi Józefowi Czapskiemu.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na kolejne wyprawy po muzealnych ogrodach zapraszam wkrótce...

 

Pobierz mapę Szlaku
i odkrywaj nasze ogrody

Możesz pobrać ją tutaj     Pobierz mapę

Chcesz pomóc zachować
piękno ogrodów na Szlaku?

Przekaż swój 1% podatku na rozwój nowych
nasadzeń oraz pielęgnację obecnych.

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić