Zabytkowy park w Brniu założony w stylu francuskim za czasów, kiedy właścicielem był Józef Czartoryski, zaprojektowany został przez słynnego wiedeńskiego projektanta ogrodów Pfaffinera, który czuwał też nad prowadzonymi pracami w latach 1750-1760. Park zyskał też miano najpiękniejszego ogrodu w całej Galicji. Roślinność parkowa uformowana była w sposób geometryczny, a kompozycje ogrodowe nawiązywały do wnętrz pałacowych.
Centralną częścią ogrodu jest środek półkola zamkniętego szpalerami (boskietów) na głównym parterze. W głębi założenia znajduje się lasek poprzecinany ośmioma drogami, które zbiegają się centralnie w zaokrąglony parter. Gwiaździście ułożone drogi robią niesamowite wrażenie, kiedy widzimy je z góry.
Niestety symetryczny niegdyś układ szpalerów, został obecnie zniekształcony przez pojawiające się licznie samosiewy. W parku spotkamy wiele rzadkich i chronionych roślin, np. miłorząb dwuklapowy, dąb szypułkowy, dęby czerwone. Niewątpliwą ozdobą są szpalery utworzone z grabu zwyczajnego. Spotkamy tu również krzewy takie jak rokitnik, sumak octowiec, dereń, czeremcha, oraz różne rośliny zielne - jasnota biała, szczawik zajęczy, gajowiec żółty, fiołek wonny, konwalia majowa…
Park w Brniu z parkiem w Oleśnie łączy 1,5 kilometrowa żwirowa aleja stanowiąca pomnik przyrody i to już od roku 1949. Najstarsze drzewa mają około 300-350 lat. Gatunki drzew tworzących aleję to m.in.: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, jesion wyniosły i klon zwyczajny. Najokazalsze są zaś dęby i lipy.
Pobierz mapę Szlaku
i odkrywaj nasze ogrody
Możesz pobrać ją tutaj Pobierz mapę
Chcesz pomóc zachować
piękno ogrodów na Szlaku?
Przekaż swój 1% podatku na rozwój nowych
nasadzeń oraz pielęgnację obecnych.
Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić