Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagielońskiego KrakówKategoria: naukowo-edukacyjny, terapeutyczny, uniwersytecki
Adres: Ul. Kopernika 27,31-501 Kraków
Godziny otwarcia: od kwietnia do października. Dokładne godziny na stronie https://www.ogrod.uj.edu.pl/zwiedzanie/podstawowe-info
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagielońskiego
Ul. Kopernika 27,31-501 Kraków

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, założony został w 1783 roku, jest najstarszym istniejącym ogrodem botanicznym w Polsce. Rozciąga się u stóp XVII-wiecznego pałacu na powierzchni prawie 10 ha. Powstał z inicjatywy Hugona Kołłątaja, podczas reformy Akademii Krakowskiej. Nieco później (1792 r.) powołano tu także Obserwatorium Astronomiczne oraz Stację Meteorologiczną, która bez zakłóceń od 1825 r. do dziś prowadzi zapisy pogody. Ogród posiada około 6 tysięcy gatunków i odmian roślin. Do najciekawszych kolekcji należy zaliczyć sagowce, storczyki, tropikalne rośliny użytkowe, rośliny ozdobne: róże oraz irysy. Ogród posiada trzy kompleksy szklarniowe: Victorię, Jubileuszową i Holenderkę, działy dydaktyczne oraz ozdobne.
W jego obrębie znajduje się: ekspozycja muzealna prezentująca historię samego Ogrodu, jak również eksponaty z badań prowadzonych w tropikach przez krakowskich botaników. Od samego początku Ogród Botaniczny UJ służy studentom nauk przyrodniczych. Jest również lubianym miejscem odpoczynku krakowian i atrakcją dla turystów. W Ogrodzie odbywają się koncerty, pokazy filmów, występy teatru oraz wystawy malarstwa i fotografii.

Pobierz mapę Szlaku
i odkrywaj nasze ogrody

Możesz pobrać ją tutaj     Pobierz mapę

Chcesz pomóc zachować
piękno ogrodów na Szlaku?

Przekaż swój 1% podatku na rozwój nowych
nasadzeń oraz pielęgnację obecnych.

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić